04 października 2022

W Baśniowym Lesie - teatrzyk kamishibai

4 października 2022r. uczniów klasy 1b odwiedziła pani bibliotekarka, p. Katarzyna Tanert-Terejko w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Dzieci miały okazję uczestniczyć w nietypowym spektaklu. Kamishibai bo o takiej formie spektaklu mowa, służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków umożliwiających przedstawienie całej opowieści, ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai – drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu historyjki pt. „O Wilku, który trafił do Baśniowego Lasu”, uczniowie zostali zachęceni przez panią bibliotekarkę do rozmowy dotyczącej poznanej historii. Opowiadały o postaciach z bajek, które spotkał Wilk, wyrażały swoje zdanie na temat tego typu spektaklu. Na zakończenie zajęć chętni uczniowie opowiedzieli o swoich ulubionych bajkach.