14 grudnia 2021

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

14 grudnia 2021 r. klasy siódme wybrały się do Domu Kultury Świt na kolejne spotkanie z kulturą w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Tym razem przyglądaliśmy się szkole, w której rządzi Charles i jego ekipa. Pozornie lubiani przez wszystkich, rozrywkowi, popularni i dokuczający słabszym chłopcy próbują wykluczyć nowego kolegę - Benoita. Pokazują mu swoją przewagę, siłę. Tytułowy ,,Nowy” stara się im przypodobać, organizuje w domu imprezę, na którą przychodzą…jedynie inni wykluczeni! Przed nastolatkiem trudny wybór: świat gadżetów, popularność, akceptacja liderów czy świat oparty na wartościach, wspólnych pasjach, robieniu rzeczy ważnych? Początkowo Benoit  boi się stanąć po stronie prawdy i szczerości, jednak w końcowej scenie z radością i satysfakcją śpiewa w szkolnym chórze. Towarzyszą mu jego przyjaciele. Może nie tak popularni jak Charles i jego ekipa, ale prawdziwi.  Benoit swoim wyborem udowadnia nam wszystkim, że jednym z największych wyzwań jest bycie sobą w świecie, który próbuje sprawić, byśmy byli jak reszta. Śmiało można stwierdzić, że pomysłodawcom projektu udało się zachwycić naszych siódmoklasistów sztuką filmową, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację o zagadnienia wykluczenia, poszukiwania wartości. Pamiętajmy, że w życiu warto otaczać się osobami, przy których nie musimy się zmieniać. Bądźmy naturalni! Tylko wtedy pozostaniemy wolni. Bo przecież najważniejszym aspektem wolności jest bycie sobą.

Monika Racinowska