17 maja 2022

Nie kryjmy się pod maskami! Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

17 maja 2022 roku klasy siódme w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej spotkały się z nowatorską i jakże swobodną reinterpretacją znanej nam wszystkim  baśni pt. ,,Piękna i Bestia”.

,,Belle” to animacja, której główna bohaterka Suzu, jest wrażliwą nastolatką. Aby schować się przed światem i uporać z utratą matki, zatapia się w wirtualnej rzeczywistości. Wciela się w postać o imieniu Belle. Staje się piękną dziewczyną o różowych, długich włosach z przyjaciółmi i milionem polubień. W świecie U może być tym, kim chce. Rośnie wewnętrznie, nabiera pewności siebie i śpiewa. Bo przecież w dzieciństwie tak bardzo kochała śpiew. Porzuciła go tylko dlatego, gdyż przywoływał zbyt wiele bolesnych wspomnień o mamie, która utonęła.

Finalnie nastolatka wybiera siebie. Zrzuca maskę sławnej piosenkarki. Ukazuje się nam Suzu – zwykła, prosta dziewczyna z kompleksami. Ale ku wielkiemu zaskoczeniu odbiorcy nie zostaje wyśmiana przez tłum. Przeciwnie. Jej obserwatorzy, fani śpiewają wraz z nią. Mimo że nie jest już sławną pięknością o długich włosach. Bo prawdziwa siła tkwi w niej. Mamoru Hosoda, japoński mistrz animacji, udowadnia, że pokazanie siebie Prawdziwego – światu, to pierwszy krok do akceptacji. Zakładamy maski, gdyż nie akceptujemy prawdy o sobie, z lęku przed krytyką, hejtem, oceną, odrzuceniem. Bo niewystarczająco w siebie wierzymy. Ale zakładając maskę, oddalamy się od prawdy, emocji, od siebie. Nie wstydźmy się swoich twarzy, wad. Nie kryjmy się pod maskami! Pamiętajmy, że jak dowodził Freud: "im bardziej nieskazitelna jest osoba z zewnątrz, tym więcej demonów tkwi wewnątrz niej".