22 lutego 2024

Wycieczka do Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej

W dniu 22 lutego 2024 roku grupa uczniów z aktywu bibliotecznego naszej szkoły wraz z p. Katarzyną Tanert-Terejko udała się na wycieczkę do Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej (MBC) w Warszawie. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością i ofertą tej nowoczesnej instytucji kultury, która gromadzi i udostępnia zasoby cyfrowe związane z historią, kulturą i dziedzictwem Mazowsza.

Po przybyciu na miejsce zostałyśmy przywitane przez p. Malwinę Tomalę-Pietrzak, która opowiedziała nam o misji i celach biblioteki, a także o jej bogatym i różnorodnym zbiorze cyfrowym, który liczy ponad 100 tysięcy obiektów, takich jak książki, czasopisma, mapy, ryciny, fotografie, plakaty, pocztówki, dokumenty. Dowiedziałyśmy się, że MBC współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami z regionu mazowieckiego, takimi jak muzea, archiwa, biblioteki, szkoły, stowarzyszenia, fundacje, samorządy, a także z osobami prywatnymi, które chcą podzielić się swoimi zabytkowymi lub ciekawymi materiałami.

Następnie zostałyśmy zaproszone do zwiedzenia pracowni digitalizacji, gdzie mogłyśmy zobaczyć na własne oczy, jak przebiega cały proces od typowania materiału do skanowania, aż po opublikowanie na stronie MBC. Każda z nas miała możliwość zasiąść przy stanowisku skanerzysty, na którym znajdował się profesjonalny skaner, komputer i oprogramowanie do obróbki i opisu. Pracownicy MBC pokazali nam, jak prawidłowo przygotować materiał do skanowania, jak ustawić parametry skanera, jak zapisać i sprawdzić jakość pliku i jak opublikować zdigitalizowany obiekt na portalu MBC. Każda z nas miał okazję spróbować swoich sił w roli skanerzysty i zeskanować czasopismo „Strażak”. Było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie, które pozwoliło nam zrozumieć, jak ważna i odpowiedzialna jest praca skanerzysty, który dba o to, aby zabytkowe i wartościowe materiały były zachowane i dostępne dla przyszłych pokoleń.

Po zakończeniu zajęć w pracowni digitalizacji miałyśmy jeszcze trochę czasu na zwiedzanie i skorzystanie z oferty Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy. Mogłyśmy obejrzeć wystawę „Krasiński – Norwid. Historia przyjaźni”, czyli o dwóch wybitnych polskich poetach epoki romantyzmu których dzieliła i różnica wieku, i pochodzenie społeczne. Mogłyśmy zwiedzić czytelnie Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego oraz magazyny. Była to świetna okazja, aby poszerzyć naszą wiedzę i zainteresowania, a także znaleźć inspirację do dalszej pracy i nauki.

Wycieczka do Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej była dla nas niezapomnianym przeżyciem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Chciałyśmy bardzo podziękować pracownikom MBC za ich gościnność, profesjonalizm i życzliwość, a także za możliwość poznania tajników pracy w tej fascynującej instytucji. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy i będziemy mogły skorzystać z jej bogatej i atrakcyjnej oferty. Zachęcamy też wszystkich, aby odwiedzili MBC i odkryli jej skarby. Nie pożałujecie!