01 września 2022

Wyjątkowe książeczki dla dzieci z Ukrainy

We wtorek dotarła do naszej biblioteki przesyłka – seria 12 tytułów autorstwa znanych ukraińskich autorów i ilustratorów, które zostały wydane przez Fundację Świętego Mikołaja we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki.

Do rąk dzieci trafiają m.in. bajki Łesi Ukrainki i klasyka dziecięcej poezji. Do ukraińskich dzieci, które w wyniku rosyjskiej inwazji musiały opuścić swój dom trafi 12 tytułów: Try metełyky, Kazoczka pro muraszynyj gryb, Bida nawczyć, Żenczyk, żenczyk newełyczkyj, Limeryky, Pro bidnoho parubka i cariwnu, Samczykiwśkyj Jiżaczok, Dyktuwała ce soroka, a zapysuwaw jiżak, Kołosok, Didowa doczka ta babina doczka, Ekoabetka oraz Zahadky.

Wśród autorek i autorów książek znaleźli się m.in. Łesia Ukrainka – jedna z najważniejszych pisarek i poetek tworzących w języku ukraińskim, Saszko Dermanśkyj, współczesny autor książek dla dzieci, Wiaczesław Lehkobyt, ceniony artysta i ilustrator, Anatolij Hryhoruk – popularny pisarz, tłumacz i twórca wielu książek dla dzieci, Wasyl Kurowśkyj – poeta i humorysta, Kateryna Rejda, graficzka, malarka i kolażystka, Hanna Samutina – jedna z najsłynniejszych artystek ukraińskich XX wieku, czy Wołodymyr Hołozubow, którego ilustracje znają wszystkie ukraińskie dzieci.