05 lutego 2024

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024

6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
W tym roku  pod hasłem ,,Bezpieczny Internet dla wszystkich”. We współczesnym świecie niezwykle istotną kwestią jest bezpieczne korzystanie z Internetu przez dzieci, a także ochrona ich przed zagrożeniami płynącymi z wirtualnej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że osoby dorosłe powinny regularnie podejmować określone działania, aby ich dzieci czuły się bezpieczne, korzystając z Internetu. Do zadań rodziców należy między innymi ustalenie reguł oraz czasu korzystania przez ich podopiecznych z sieci, przekazywanie dzieciom informacji dotyczących niebezpieczeństw, na które mogą natknąć się w Internecie czy stosowanie filtrów rodzinnych, aby osoby nieletnie nie miały dostępu do niestosownych treści zamieszczanych w sieci i nauka o sposobach obrony przed owymi treściami.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, które z pewnością przydadzą się zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym.

1. Zabezpiecz swoje urządzenia multimedialne oprogramowaniem antywirusowym – pozwoli to uniknąć wkradania się do naszych telefonów oraz komputerów niebezpiecznych programów, które mogą wykasować poszczególne dane.
  2. Nie udostępniaj swoich danych osobowych w Internecie na nierzetelnych stronach internetowych bądź osobom nieznajomym, gdyż możesz wówczas paść ofiarą cyberoszustwa.
  3. Staraj się używać jak najsilniejszych, różniących się od siebie treścią haseł.
  4. Jeżeli to możliwe, korzystaj z dwuetapowej weryfikacji Twoich danych.
  5. Usuń konta z portali, z których już nie korzystasz.
  6. Uważaj na SMS-y bądź maile o podejrzanej treści - jeśli nie jesteś pewien, czy treść otrzymanej wiadomości jest wiarygodna, skasuj ją bądź zignoruj.
  7. Rozmawiaj o bezpiecznym korzystaniu z Internetu i słuchaj porad specjalistów.
  8. Staraj się dawać pozytywny przykład racjonalnego używania multimediów.
  9. Dbaj o samokontrolę, zwłaszcza w kwestii czasu poświęcanego na korzystanie z Internetu

Zasoby, które warto mieć i znać -

Źródło: własne, kwestiabezpieczenstwa.pl/zasady-bezpiecznego-korzystania-z-internetu/, spborowa.szkolnastrona.pl/a,1535,dzien-bezpiecznego-internetu-2024