20 października 2022

KONKURS: Kaligram, jako forma interpretacji literatury.

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała konkurs, w którym mogą wziąć udział uczniowie kl. 5-8.

Temat konkursu to: Kaligram, jako forma interpretacji literatury.

Czytelnicy wyrażają za pomocą obrazu odczucia i doznania artystyczne powstałe w czasie lektury dzieł literackich.

Słowo kaligram (gr. kallos – piękno, gramma – litera/napis) jest neologizmem zaproponowanym przez francuskiego poetę pierwszej połowy XX wieku Guillaumea Apollinairea. Oznacza ono utwór poetycki, którego wersy tworzą charakterystyczny układ graficzny obrazujący treść utworu. W ten sposób opisywany przedmiot lub przedstawione informacje i emocje są dodatkowo wizualizowane, co pociąga za sobą nowe możliwości interpretacyjne oraz doznania artystyczne.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykaligrafowanie wybranego przez siebie cytatu, wiersza, bądź tytułu utworu literackiego. Wybrany tekst powinien obrazować treść, jaką zawiera. Może tworzyć sylwetkę zwierzęcia, przedmiotu, osoby lub rośliny.

Temat pracy konkursowej: „Kaligram, jako forma interpretacji literatury”.

1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie.
  2. W konkursie mogą brać udział uczniowie kl. 5-8 Szkoły Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie.
  3. Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykaligrafować wybrany przez siebie cytat, wiersz albo tytuł utworu literackiego. Wyszukany tekst powinien obrazować treść, jaką zawiera. Może tworzyć sylwetkę zwierzęcia, przedmiotu, osoby lub rośliny.
  4. Celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie kreatywności i kultury pięknego pisania.
  5. Konkurs rozpoczyna się 24 października 2022 r. i będzie trwał do 9 grudnia 2022 r.
  6. Każdy z uczestników może złożyć tylko jedną pracę w konkursie. Prace powinny być wykonane samodzielnie.
  7. Praca musi być wykonana w formacie A4.
  8. Praca może być wykonana ręcznie cienkopisem, piórem, flamastrem lub w dowolnym programie komputerowym. Nie wolno używać ołówka. Dopuszczalne jest używanie kolorowego tuszu, jednak tło musi pozostać białe.
  9. Każda praca powinna być podpisana na odwrocie strony: imię, nazwisko i klasa.
  10. Do pracy należy dołączyć kartkę z następującymi informacjami: imię i nazwisko autora oraz tytuł cytowanego utworu.
  11. Kryteria oceny prac: oryginalność, estetyka pracy i zgodność z tematyką.
  12. Prace można dostarczyć na dwa sposoby: złożyć osobiście w Bibliotece Szkolnej lub przesłać czytelny skan pracy na adres: bibliotekaszancer@gmail.com. Prace powinny być przesłane w formacie pliku jpg lub pdf – NAZWA PLIKU: KLASA_IMIE_NAZWISKO.jpg/pdf/(np. kl. 5a_Jan_Kowalski.jpg).
  13. Termin dostarczenia prac: 9.12.2022 r.
  14. Spośród wszystkich prac – 13. 12. 2022 r. komisja składająca się z nauczycieli wybierze 3 zwycięzców.
  15. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 16.12.2022 r. na stronie internetowej szkoły oraz na Facebooku szkoły.
  16. Prace nie są zwracane, przechodzą na własność Biblioteki Szkolnej i będą prezentowane na stronie internetowej szkoły oraz Facebooku Szkoły Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie.

Przykładowe kaligramy: