21 września 2022

3A i Cicho sza!

Wartość ciszy dostrzegli już nasi wielcy poprzednicy. Wolfgang Amadeusz Mozart twierdził, że muzyka ukryta jest nie w nutach, ale właśnie w ciszy pomiędzy nimi.

Nasza szkoła także nie pozostaje obojętna wobec odkryć mistrzów z przeszłości, dlatego  klasa 3A podjęła wyzwanie i zanurzyła się w kryształowej, błogiej ciszy. Realizujemy bowiem innowację pt. ,,Cicho sza”, której głównym celem jest zwiększenie koncentracji dzieci na lekcji poprzez trening uważności. Innowacji tej towarzyszyła wizyta wyjątkowej postaci literackiej – Ptaśki – dziewczynki, której myśli ciągle gdzieś fruwały. Ale czy można być uważnym, gdy nasze myśli odlatują niespokojnie jak ptaki? Jak przepędzić tłoczące się w głowie myśli? Aby odpowiedzieć na te pytania, razem z Ptaśką stworzyliśmy Klasowy Kodeks Uważności. Zrozumieliśmy, że możemy słuchać  (tak!) ciszy i uczyć się z niej. Cisza nie jest pusta. To przestrzeń mówiąca, pełna odpowiedzi. Dopełnieniem lekcji były zadania na spostrzegawczość oraz prezentacja dotycząca negatywnego wpływu hałasu na nasze zdrowie. I choć wyłoniliśmy mistrza uważności, tak naprawdę wszyscy czujemy się zwycięzcami.

Lekcja uważności uświadomiła nam, że przekrzykiwanie siebie zamyka nam drzwi do bycia usłyszanym, do dialogu. Na kolejne spotkanie z innowacją podążamy skupieni. Pełni spokoju w sercu, bo już wiemy, że tylko umiejętne wsłuchanie się w potrzeby drugiego człowieka otwiera przestrzeń dla rozmów, marzeń i przyjaźni. Do kolejnego cichoszenia!

Monika Racinowska, Jadwiga Siemiątkowska