22 maja 2024

Wystawa (nie)zwykłych książek w naszej bibliotece

Przez dwa dni nasza biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, gdzie uczniowie i nauczyciele mogli podziwiać niezwykłe książki z całego świata, które na co dzień znajdują się w prywatnych księgozbiorach naszych pań bibliotekarek. Wystawa, zatytułowana “(Nie)zwykłe książki”, prezentowała egzemplarze, które zachwycały nie tylko treścią, ale również formą i wydaniem.

Książki zapachowe - to one pierwsze przykuły uwagę odwiedzających. Każda strona kryła w sobie inne aromaty, przenosząc czytelników do opisywanych miejsc.

Książki przestrzenne - poprzez skomplikowane mechanizmy, te książki rozkładały się w przestrzenne dzieła sztuki (a nawet i mapy), tworząc trójwymiarowe sceny z papieru.

Najmniejsze i najcięższe - obok siebie znalazły się rekordzistki. Najmniejsza książka, którą można było czytać tylko wprawionym okiem, oraz najcięższa, której przeniesienie wymagało sporej siły.

Książki w pudełku i w butelce - te egzemplarze wywołały zdumienie swoją oryginalnością. Książki te wymagały nie tylko czytania, ale również umiejętności rozwiązania zagadki, jak dostać się do ich treści.

Książki bardzo długie i książki obrazkowe - od rozwijanych na kilka metrów płacht papieru, po książki, gdzie obraz mówił więcej niż tysiąc słów, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Faksymilia - największą niespodzianką wystawy były dokładne kopie dawnych manuskryptów i ksiąg, które pozwalały poczuć się jak w średniowiecznej bibliotece.

To tylko niektóre rodzaje książek jakie mogliśmy oglądać. Wystawa była nie tylko okazją do podziwiania książek, ale również do refleksji nad ich rolą w dzisiejszym świecie. Książki te pokazały, że są nie tylko źródłem wiedzy, ale mogą być również dziełami sztuki i przedmiotami, które angażują wszystkie zmysły.