21 grudnia 2022

Życzenia Rafała Trzaskowskiego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

Szanowni Państwo! Dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, Nauczyciele, Pracownicy administracyjni, Rodzice i Uczniowie!

Dzwonią dzwonki sań, rozbłysły lampki na choinkach, rozbrzmiewają kolędy, pachną pierniczki, lepią się pierogi i uszka. To niechybny znak, że przed nami Święta, a rok 2022 dobiega końca. Był niezwykle pracowity, intensywny. Naznaczony przede wszystkim wojną w Ukrainie, skutkującą pośrednio także wieloma wyzwaniami dla stołecznej edukacji. Cieszę się, że wspólnie udało im się sprostać: do warszawskich szkół przyjęliśmy ponad 17 tys. uchodźczych dzieci i młodzieży, zaś dla tych, chcących pozostać w systemie ukraińskim, przygotowaliśmy liczne udogodnienia, w tym punkty do nauki zdalnej. Kluczowe było tu Państwa zaangażowanie w proces integracji uczniów cudzoziemskich oraz otoczenie ich opieką – bardzo za to dziękuję.

Grudzień przyniósł trzy bardzo pozytywne wiadomości: presja rodziców, nauczycieli, organizacji pozarządowych i samorządów spowodowała, że Prezydent RP odmówił podpisania zmian w prawie oświatowym, znanych pod nazwą „lex Czarnek”. To ogromny sukces społeczeństwa obywatelskiego, które już po raz drugi doprowadziło do zawetowania szkodliwego, centralizującego oświatę, odbierającego kompetencje szkołom na rzecz kuratoriów, projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wyszliśmy też naprzeciw oczekiwaniom 70 proc. dzieci i młodzieży, powołując Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Będzie on pełnił funkcję łącznika między instytucjami a uczniami, informował o przysługujących im prawach, mediował, wspierał szkoły w tworzeniu funkcjonalnych statutów, promował wartości demokratyczne.

Trzecia, niemniej ważna kwestia dotyczy uchwalenia przez Radę m.st. Warszawy rekordowego budżetu na stołeczną edukację na 2023 r.: 6 mld 156 mln zł. To sprawia, że będziemy mogli utrzymać ofertę szkół, wykonywać remonty, doposażać placówki i inwestować. W świąteczny czas wchodzimy więc z nadzieją, że rok 2023 – z wielu powodów przełomowy, ważny, szczególny – okaże się lepszy od przewidywań, pozwalając nam zrealizować chociaż część marzeń.

Życzę Państwu, by Boże Narodzenie przyniosło upragnione wytchnienie i odpoczynek od codziennych obowiązków. Niech upłynie w przyjaznej, ciepłej, beztroskiej atmosferze. Z najbliższymi osobami, wśród swobodnych rozmów, bez napięć, lęku o przyszłość. Cieszmy się sobą, uśmiechajmy, bądźmy wyrozumiali, tolerancyjni i empatyczni. Pamiętajmy, że każdy może przeżywać Święta tak, jak tego pragnie: tradycyjnie, nowocześnie, z wiarą lub świecko, aktywnie czy leniwie, z grzybową, rybną albo barszczem z uszkami... Dajmy sobie prawo swobody wyboru.

Gwiazdka to również moment szczególny: na wielopokoleniowych spotkaniach rodzinnych przywołujemy wspomnienia z dzieciństwa, mówimy o tych, którzy odeszli, patrzymy na rosnące dzieci i wnuki. Oby piękny, biały śnieg zatrzymał jak najdłużej te magiczne chwile, otrzymane prezenty sprawiły Państwu jak najwięcej radości, a choinka jaśniała – jak Wasze dusze.

Wyjątkowych, niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia!

Rafał Trzaskowski

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy