21 marca 2022

,,Niech się ściemnia za oknami, ale nigdy między nami”

Dzień osób z zespołem Downa obchodzony jest 21 marca.  Z tej okazji grupa świetlicowa klasy 1b oraz panie: Janina Kuciewska, Monika Szemendera i Monika Racinowska rozmawiały na temat różnego typu niepełnosprawności.

Prezentacji dotyczącej zespołowi Downa towarzyszyły żywe reakcje dzieci i pytania. Z prezentacji i rozmów jej towarzyszących dowiedzieliśmy się, dlaczego akurat skarpetki stały się symbolem tego święta i skąd data 21 marca. Otóż  ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze, a skarpetki odpowiednio ułożone na kształt litery x przypominają właśnie naddany chromosom. Dopełnieniem lekcji stało się odczytanie baśni Katarzyny Kotowskiej pt. "Jeż" – opowieści prawdziwej, bo inspirowanej historią autorki, matki usilnie pragnącej dziecka. "Jeż" to opowieść o chłopcu, który ma kolce, a one stopniowo odpadają. Nasi zdolni pierwszoklasiści doszli do wniosku, że kolce są naszą tarczą przed odrzuceniem. To symbol strachu, bólu, cierpienia. Ale gdy zaczynamy kochać i ufać, zrzucamy je. Miłość wygrywa ze strachem i pokonuje cierpienie.

Na zakończenie nasi mali eksperci wykonali plakat, a towarzyszyło nam hasło piosenki "Siema" zespołu Małe TGD: Niech się ściemnia za oknami, ale nigdy między nami. Spotkanie okazało się wspaniałą lekcją tolerancji, budowania relacji. Codziennie pamiętajmy o zapakowaniu do naszych plecaków zwykłej chęci akceptacji drugiego człowieka. Polubienia go takim, jaki jest. Czasem z dodatkowym chromosomem czy kolcami. Albo z potłuczonymi jak lustro marzeniami. Pamiętajmy, że próba akceptacji innych (a także siebie) otwiera wiele drzwi. I serc.