Koordynatorem ds. doradztwa zawodowego
w szkole dla uczniów klas VII-VIII jest p. Katarzyna Ciesielska

Każdy rodzic staje przed dylematem, jak doradzić swojemu dziecku, jak zaplanować jego przyszłość. Jest to trudny proces decyzji zawodowych podejmowanych bardziej lub mniej świadomie, pod wpływem literatury, rodziny, przyjaciół.

Aby wspomóc rodzica i ucznia w trudnych wyborach zaplanowano doradztwo zawodowe. Jest to świadczenie pomocy w dokonywaniu kolejnych decyzji, poprzez analizę jednostki, udzielanie jej wskazówek, sugestii.

W literaturze są różne koncepcje dotyczące doradztwa zawodowego. Każda osoba reprezentuje pewien zestaw cech, wskazujących na jej możliwości i dopasowanie zawodowe do określonego środowiska pracy. Satysfakcja płynąca z wykonywania zawodu zależy od odpowiedniego dopasowania zdolności i cech osoby do wymagań w danej pracy (ujęcie Johna L. Hollanda). Ważne jest pojęcie poczucia własnej skuteczności, czyli podejmiemy te zadania, które – w swojej ocenie- możemy skutecznie wykonywać. Uczymy się też poprzez naśladownictwo, obserwację różnych zachowań, sytuacji społecznych.  Powinniśmy znać swoje mocne i słabe strony, uzdolnienia i ograniczenia (podejście według Alberta Bandury)

Czynniki wpływające na decyzje zawodowe:

zainteresowania –to siła napędowa pobudzająca do lepszego poznania interesującej dziedziny.  Na co zwrócić uwagę: co dziecko lubi robić, jakie koła zainteresowań preferuje, jak spędza czas wolny, które przedmioty szkolne preferuje, co czyta, ogląda;

zdolności, umiejętności wrodzone, czy wynikające z wychowania- to zdolność do łatwego opanowywania pewnych umiejętności, wiedzy,

temperament,

- osobowość, cechy charakteru – to właściwości osoby, które nadają względną spójność jej zachowania.

wartości  - to dążenie do tego co jest cenne.

- stan zdrowia.

Podczas podejmowania decyzji o dalszej karierze  szkolnej a potem zawodowej swojego dziecka należy dobrze mu się przyjrzeć, jakie ma zainteresowania, zdolności, co preferuje. Jeśli mamy wątpliwości można skontaktować się z koordynatorem doradztwa zawodowego (kierownikiem świetlicy). Profesjonalną diagnozę można uzyskać w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 13, ul. Odrowąża 75.

Doradztwo zawodowe w szkole

CEL: najwcześniejsze rozpoznanie przez dzieci swoich zainteresowań i predyspozycji, co w przyszłości zaowocuje świadomym wyborem dalszych kierunków edukacji.

Cele związane z uczniem:

- kształtowanie pozytywnej postawy wobec pracy,

- uczenie miejsca pracy, produktywnych nawyków pracy,

- nabycie umiejętności opracowania indywidualnego planu działania – myślenie o swojej przyszłości,

- pomoc uczniowi w zbudowaniu obrazu siebie - poznanie własnych umiejętności, zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych, ograniczeń, postaw i przekonań, by potrafił powiedzieć, kim może być w perspektywie zawodowej,

- wzmacnianie świadomości istnienia zróżnicowanego świata pracy i zawodów.

Cele związane z rodzicem:

- wyposażenie w wiedzę z zakresu rynku edukacyjnego w Warszawie- oferty szkół,

-uświadomienie rodzicom ich ważnej roli w procesie przygotowania dziecka do wyborów edukacyjno-zawodowych,

- pomoc w rozpoznawaniu predyspozycji zawodowych dziecka i wspólnym planowaniu drogi zawodowej,

- wskazanie źródeł informacji – informatory, publikacje, adresy internetowe.

Klasy VII-VIII

Zajęcia doradcze/ warsztaty z koordynatorem ds. doradztwa zawodowego w wymiarze 10 godzin warsztatowych w skali roku na każdą klasę obejmować będą treści:

1. Poznawanie własnych zasobów.
  2. Świat zawodów i rynek pracy.
  3. Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie.
  4. Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych.

Gdzie można szukać informacji:

• Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy (oferta szkół, informator o szkołach zawodowych, informacja o wolnych miejscach) www.edukacja.warszawa.pl

•   Strona systemu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych https://warszawa.edu.com.pl

•      Okręgowa Komisja Egzaminacyjna www.oke.waw.pl

•      Informacje o zawodach, rankingi szkół www.perspektywy.pl

•      Informacje o szkołach, kształceniu zawodowym i ogólnym www.ore.edu.pl

•      Informacje o rynku pracy www.barometrzawodow.pl

•    Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego przy WCIES www.crdz.wcies.edu.pl

•  Projekt Bliżej Rynku pracy, informator on-line (branże, zawody), harmonogramy, rekrutacja www.brp.edu.pl

•     Informacje o uczelniach, kierunkach studiów www.uczelnie.info.pl

•      Informacje o uczelniach, kierunkach studiów www.otouczelnie.pl

•      Informacje o kierunkach studiów www.wybierzstudia.nauka.gov.pl

•      Olimpiada z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową oraz Ogólnopolski Tydzień Kariery www.sdsiz.com.pl

Mapa karier
   Międzynarodowy Salon Edukacyjny

•        Mobilne Centra Informacji Zawodowej OHP – www.ohp.pl

•      Informacja o zawodach i specjalnościach na rynku pracy http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci

•      Indywidualne konsultacje dla uczniów klas 7 i 8 SP:

JAK MĄDRZE WYBRAĆ? – PORADNIK:

•      jak_madrze_wybierac_i_wspierac_-poradnik_-_rekrutacja_2019.pdf

Poznaj siebie... w sieci!

W internecie możesz znaleźć testy pomocne w samodzielnym określaniu predyspozycji. Możesz je potraktować jak "przymiarkę" do określenia siebie. Jeśli masz ochotę - skorzystaj z tych adresów:

• talentgame.pl
  • labirynt-zawodow.progra.pl
  • interklasa.pl
  • www.kariera.pl/psychotesty
  • www.pociagdokariery.pl
  • www.wybieramzawod.pl/testy-i-materialy
  • www.praca-enter.pl

O wynikach dobrze jest porozmawiać ze szkolnym doradcą zawodowym, rodzicami/ opiekunami, znajomymi. Zrób to koniecznie, jeśli coś w wynikach Cię zaintryguje lub zaniepokoi. Także, jeśli nie masz pewności, czy już dostatecznie dużo wiesz o sobie.