29 lutego 2024

Lekcja w PKOl

29 lutego klasa 8a uczestniczyła w warsztatach organizowanych Centrum Olimpijskim.

Zajęcia wyjaśniły znaczenie pojęcia fair play, poprzez odwołanie do rzeczywistych zdarzeń, a także odkryły przed uczniami genezę zasady fair play, która sięga starożytności, nawiązuje do czasów kodeksów rycerskich, baśni angielskich czy Williama Szekspira. Zajęcia przybliżyły sylwetki znakomitych polskich sportowców, a także zapoznały z postacią Pierre’a de Coubertin i jego ponadczasowym credo – „kwestią najważniejszą nie jest święcenie triumfu, lecz szlachetna walka”. Głównym zamysłem zajęć było pokazanie uczniom, że fair play to nie tylko zasada obowiązująca w sporcie, ale także w codziennym życiu każdego człowieka. Zajęcia zawierały elementy dyskusji – uczniowie – na podstawie własnych doświadczeń oraz znanych im zdarzeń sportowych – mogli opowiedzieć czym dla nich jest czysta, uczciwa walka.