16 maja 2023

JEDZ NIE WYRZUCAJ

Klasa 6 B w tym roku szkolnym w ramach kampanii JEDZ NIE WYRZUCAJ realizuje projekt „Szkoła nie marnuje” W ramach projektu bierzemy udział w warsztatach, na których zdobywamy wiedzę o produkcji żywności, skali jej marnowania w Polsce i problemów ekologicznych związanych z wyrzucaniem jedzenia.  Uczymy się też rozsądnego robienia zakupów. Obecnie pracujemy nad  planem ograniczenia odpadów na stołówce szkolnej i przygotowujemy się do ogłoszenia w szkole MIESIĄCA BEZ RESZTEK, który planujemy na czerwiec.

W ramach projektu odbyły się również warsztaty kulinarne. Do przeprowadzenia warsztatów wykorzystaliśmy kuchnię, która znajduje się w sali 38 i została wykonana w ramach programu Laboratoria Przyszłości.  Wspólne blendowanie, tarcie, krojenie i ścieranie różnych produktów spożywczych, z których robiliśmy pyszne dania przyniosło nam wspaniałą zabawę i wiele emocji.

Pamiętajmy, że w Polsce wyrzuca się olbrzymie ilości jedzenia (ok. 5mln ton rocznie ). Niemarnowanie to przede wszystkim szacunek do natury, ale również dla tych, którzy żywność produkują, rozwożą i sprzedają.